Tranzystory

Sprawdź ofertę na tranzystory sklepu TME

Tranzystory oferowane przez sklep TME pochodzą od takich producentów, jak DC Components, Ixys, Macom, ON Semiconductor. Rodzaje dostępnych elementów to IGBT, JFET, Mosfet, NPN, PNP. Ich moc z kolei waha się pomiędzy 0,05W, a 30 kW. Warto przy tym wspomnieć, że asortymencie znajdują się zarówno warianty bipolarne, jak i unipolarne. Pierwsze z nich posiadają warstwy półprzewodnika o odmiennym typie przewodnictwa, drugie zaś – o tym samym rodzaju.

Gdzie stosuje się tranzystory?


Elementy te dzięki swoim właściwościami wzmacniającym sygnał elektryczny znaleźć można w Zastosowanie i budowa tranzystorówznakomitej większości różnego rodzaju urządzeń. Przede wszystkim jednak występują w różnych konstrukcjach wzmacniaczy: różnicowych, mocy, operacyjnych, szerokopasmowych oraz selektywnych. Tranzystory szybko stały się także jedną z najważniejszych części w źródłach prądowych, stabilizatorach, regulatorach napięcia oraz generatorach. Przydają się także wszędzie tam, gdzie konieczne staje się zbudowanie jednej lub więcej bramek logicznych. Znaleźć je można praktycznie wszędzie, a w szczególności w pamięciach ROM i RAM.

Jak można je podzielić?


Jak zostało wspomniane wyżej, tranzystory dzielą się na uni i bipolarne. Można je także podzielić dodatkowo w oparciu o dwie wielkości. Pierwsza z nich to moc, druga natomiast to częstotliwość. Materiały, jakie są wykorzystywane do ich budowy to german, krzem, arsenek galu, azotek galu i węglik krzemu. Współcześnie szczególnie chętnie stosowany jest drugi z nich. Sam german natomiast wykorzystuje się w technice wysokich częstotliwości.