Aparaty cyfrowe – które najlepsze?

Aparaty cyfrowe stają się coraz bardziej popularne. Są małe, poręczne, kompaktowe. To idealny sprzęt dla osoby, która dopiero rozpoczyna przygodę z fotografią, albo dużo podróżuje i potrzebuje małego sprzętu, który z łatwością zmieści się w walizce. Czym się kierować, wybierając aparaty cyfrowe?

Cena – ważna sprawa

Dla wielu z nas cena aparatu cyfrowego jest kluczowa, gdy wybieramy sprzęt dla siebie. A w tym wypadku ceny zaczynają się już kilkuset aż do kilku tysięcy złotych – rozbieżność cenowa jest zatem ogromna. Wielu z nas się wydaje, że im droższy sprzęt, tym wykonuje zdjęcia lepszej jakości. Nie zawsze jest to prawdą. Warto zatem poza ceną sprawdzić również parametry, a mamy kilka kluczowych.

Jakie parametry aparatów cyfrowych są ważne?

Po pierwszy popatrzmy na producenta, jednak zazwyczaj wybór producenta jest kwestią gustu. Są bardziej znane marki na rynku, takie jak Canon czy Nikon, ale nie zawsze znany producent jest gwarancją dobrego sprzętu. Kolejną ważną kwestią jest to, od kiedy aparat cyfrowy jest sprzedaży. Na tej podstawie można stwierdzić, czy możemy oczekiwać w sprzęcie wykorzystania najnowszych technologii. Również typ matrycy jest istotny. Większość kompaktów ma matryce typu CCD, rzadziej CMOS i Faveon. Kolejne ważne parametry aparatu cyfrowego to: megapiksele, maksymalna rozdzielczość, przekątna monitora LCD, ustawienia ostrości, ustawienia ekspozycji, czułość, czas otwarcia migawki, zdjęcia seryjne, histogram czy ogniskowa zoomu.