Klasy magazynów – Od czego zależą?

Zastanawiasz się od czego zależą klasy magazynów? Doskonale trafiłeś! W tym artykule przybliżymy Ci wszystkie niezbędne informacje w tym temacie. Na początku warto zaznaczyć, że magazyny pełnią bardzo ważną rolę w świecie branży logistyki czy transportu. To od klas zależy jakiego typu towary możemy przechowywać w danym magazynie.

W jakim celu powstają magazyny i jakie są ich funkcjonalności?

Głównym celem powstawania magazynów jest przechowywanie towarów. Często przechowuje się towary pomiędzy drogą transportu. Funkcje tych obiektów skupiają się, również na ochronie, kontroli jakości, identyfikacji, rejestracji wejścia jak i wyjścia produktów. Dzięki magazynom rozwija się sieć dystrybucji danego towaru bez konieczności zbędnych przeładunków. Najlepszym rozwiązaniem do minimalizacji kosztów w gospodarce magazynowej jest wybór wydajnych obiektów, które spełniają szereg funkcji. Aby to określić bardzo ważne są wspomniane wcześniej klasy magazynów.

Jakie klasy magazynów obecnie istnieją?

Wyróżnia się obecnie cztery klasy magazynów: A, B, C, D. Istnieją, również podklasy: A+ oraz B+. Na daną klasę magazyn musi spełnić szereg standardów i norm w kwestii wielkości oraz konstrukcji budynku, stopnia mechanizacji operacji magazynowych, funkcjonalności przestrzeni, rodzaju składowania, wysokości sufitów, wentylacji, oświetlenia, systemów alarmowych i wiele więcej. Najwyższa klasa magazynów to A, cechuje się najnowocześniejszymi technologiami oraz pokaźnym metrażem.