Rekrutacja IT – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pracy i jako rekruter i interesuje Cię rekrutacja IT, to przeczytaj artykuł i sprawdź, czy to coś dla Ciebie!

Dlaczego mówi się, że rekrutacja IT jest trudna?

Coraz częściej słyszy się, że rekrutacja IT jest procesem, który wymaga od branży HR wiele wysiłku. Wynika to oczywiście z kilku powodów, jednak przede wszystkim przyczyny odnajdujemy w tym, że branża ta jest na tyle ważna i prestiżowa, że ciągle rośnie na nią zapotrzebowanie. Każda firma potrzebuje kogoś od IT, a im większa firma, tym potrzeba więcej umiejętności i więcej pracowników. Możemy wymienić kilka głównych powodów, dlaczego branża IT jest trudna do rekrutacji:

  1. Lenistwo pracowników, którzy mają już duże doświadczenie i nie chcą zmieniać firmy, bo im wygodnie,
  2. ciągle rosnące oczekiwania co do wynagrodzenia, które ciążą pracodawcą,
  3. duża konkurencja międzynarodowa, która utrudnia małym i średnim firmom w znalezieniu doświadczonego pracownika
  4. przykładanie dużej uwagi benefitom, przez potencjalnych kandydatów.

Jak więc zrekrutować programistę?

Widzimy z powyższego akapitu, że przed rekruterami IT stoi duże wyzwanie. Jest ono spowodowane tym, że programistów wciąż brakuje, a ci, którzy są doświadczeni, posiadają bardzo wysokie oczekiwania. Jest jednak kilka rzeczy, które przyciągają kandydatów bardziej niż benefity. Dla niektórych jest to np. ciekawość projektu. Większość projektów opiera się na tym samym, więc jeśli pracodawca jest w stanie zapewnić intrygujący dla kandydata projekt, jest duża szansa, że zgodzi się on na zmniejszenie oczekiwań.