Sprzęt stomatologiczny, czyli co powinno znaleźć się w gabinecie?

Jeśli planujesz otworzyć prywatny gabinet dentystyczny i nie wiesz co powinno się w nim znaleźć, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego jaki sprzęt stomatologiczny jest niezbędny do pracy!

Podstawowe elementy wyposażenia gabinetu

W każdym gabinecie stomatologicznym powinny znaleźć się elementy, bez których lekarz nie mógłby podjąć pracy. Pierwszym z nich jest zdecydowanie specjalny fotel, czyli unit stomatologiczny. Stanowi on centralny punkt każdego gabinetu. Nowoczesne unity charakteryzują się funkcjonalnością i komfortem. Kolejnym elementem jest tzw. asystor. Jest to mebel stomatologiczny przypominający niewielką szafkę na kółkach z licznymi szufladkami oraz podręcznym blatem. Służy ona do przechowywania podstawowych akcesoriów i narzędzi, które stomatolog chce mieć zawsze pod ręką. W gabinecie musi znaleźć się również przynajmniej jedne hoker (niewielki fotel na kółkach) dla dentysty. Ponadto, niezbędna jest również małych rozmiarów umywalka, a także biurko czy blat, na którym znajdzie się komputer i ewentualna dokumentacja. Ważne są również zamykane szafki na dokumenty, leki czy narzędzia i materiały.

Profesjonalny sprzęt stomatologiczny

W każdym gabinecie, oprócz wymienionych już elementów, musi znaleźć się profesjonalny sprzęt stomatologiczny. Są to oczywiście różnego rodzaju narzędzia, takie jak kątnice, ssaki, wiertła stomatologiczne, czy piaskarki. Nowoczesny i profesjonalny gabinet nie może się obyć również bez specjalnych lamp, aparatu RTG oraz wywoływarki zdjęć, czy sterylizatora (np. autoklawu). W obecnych czasach niezbędne są również dodatkowe środki do dezynfekcji, a także odzież ochronna, czyli fartuchy, maseczki, rękawiczki ochronne czy specjalne, bardzo wygodne przyłbice.