Jakie są nowoczesne domy pasywne?

Wyobraź sobie, że mieszkasz w wygodnym, nowoczesnym domu bez zimnych przeciągów, bez wahań temperatury w zależności od pokoju, a co najważniejsze, praktycznie bez rachunków za ogrzewanie lub chłodzenie. Może to zabrzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe, ale takie przytulne warunki są normą dla osób mieszkających w nowoczesnych domach pasywnych.

Eko domy i ich zalety

Designerskie nowoczesne domy pasywne

Dom pasywny to dom niezwykle energooszczędny, w którym można utrzymać komfortowy klimat wnętrza bez aktywnych systemów ogrzewania i chłodzenia. Domy tego typu są ogrzewane głównie przez słońce, ale w przeciwieństwie do domów zasilanych energią słoneczną, które wykorzystują panele słoneczne do konwersji światła słonecznego na energię elektryczną, domy pasywne przechwytują energię słoneczną w postaci ciepła, wykorzystując projekt i konstrukcję samego domu, aby wyeliminować potrzebę posidania pieca, kominka lub innego, konwencjonalnego źródła ciepła.

Dlaczego nowoczesne domy pasywne to dobre rozwiązanie?

Podczas gdy domy budowane już w latach 70. i 80. wykorzystywały coś, co nazywano pasywnym projektem słonecznym do zbierania ciepła ze słońca. Nowoczesne domy pasywne i ich standard idzie o kilka kroków dalej, dodając doskonałą izolację, szczelną konstrukcję, energooszczędne okna i dokładnie kontrolowaną wentylację, jako niezbędne elementy konstrukcji domu. Co ważne projektowanie domów pasywnych eliminuje potrzebę stosowania tradycyjnych systemów grzewczych, nawet w najbardziej wymagającym klimacie, więc rachunki za olej opałowy, gaz ziemny lub propan mogą odejść do przeszłości.