Czy okulary do pracy z laserem są obecnie obowiązkowe?

Jeśli zastanawiasz się, czy ochronne okulary do pracy z laserem są obecnie konieczne podczas prac budowlanych i pomiarowych, to w tym artykule się tego dowiesz.

Kwestie bezpieczeństwa dotyczące okularów ochronnych

Ochronne okulary do pracy z laserem są koniecznością podczas wykonywania działań na tym urządzeniu. Wynika to zarówno z faktu obowiązujących przepisów BHP, jak i zwykłego zdrowego rozsądku. Laser pracuje na zasadzie wąskiej wiązki światła skupionej w jednym punkcie. Jeśli przez przypadek wiązka ta powędrowałaby w nasze oczy, może uszkodzić rogówkę i siatkówkę oka. O takie sytuacje nie jest ciężko, szczególnie na budowach, w których znajduje się wiele osób. Zalecane jest więc wtedy, aby każdy nosił ochronne okulary – nawet osoby nie wykonujące prac laserowych.

Jakie okulary do pracy z laserem wybrać?

Urządzenia, jakim są lasery, różnią się od siebie i posiadają również inną moc. Pracując z tym sprzętem, powinno się wiedzieć nie tylko jak go używać, ale też jak zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniem. Najważniejsze jest, aby zapewnić sobie odpowiednie okulary do pracy z laserem. Wybierając je, weź pod uwagę, czy mają one oznakowanie CE i inne certyfikaty jakości, które spełniają normy kontrolne w Europie. Filtry optyczne znajdujące się w okularach mają na celu obniżenie transmisji światła laserowego, dlatego ważne ,abyś dobrał je do rodzaju sprzętu, jakim się będziesz posługiwał.