Pomiar odległości niwelatorem – czym jest i jak działa to urządzenie?

Planujesz budowę domu? A może chcesz zostać geodetą? Niezależnie od powodów, warto dowiedzieć się jak wykonać pomiar odległości niwelatorem i czym w ogóle jest to urządzenie! Zapraszamy do lektury.

Czym jest i do czego służy niwelator optyczny?

Zastanawiasz się czym jest niwelator optyczny? To urządzenie należące do grupy instrumentów pomiarowych. Jest bardzo popularny na budowach oraz wsród sprzętu geodetów. Co możemy nim zmierzyć? Niwelator służy przede wszystkim do pomiaru odległości, lecz także wysokości, a także kąta między dwoma punktami, czy przewyższenia między nimi. Można go wykorzystać zarówno na placu budowy domu, budynku użytkowego, drogi, czy torów kolejowych. Jest stosunkowo tani i łatwy w użyciu. Korzystają więc z niego zarówno profesjonalne firmy, jak i osoby prywatne, które mają taką potrzebę.

Sprawdź jak wykonać pomiar odległości niwelatorem

Planujesz zakup tego urządzenia i zastanawiasz się jak wykonać pomiar odległości niwelatorem? Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu do pracy, czyli dokładnym zapoznaniu się z instrukcją i sprzętem, a także stworzeniu stanowiska pracy. Bardzo istotne jest zapewnienie niwelatorowi stabilnej podstawy. Jeśli chcemy mieć pewność, że pomiar wykonamy dobrze i bezpiecznie, warto poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma w odpowiednim miejscu tzw. łatę pomiarową. Chcesz uniknąć ewentualnych błędów pomiaru? Koniecznie skalibruj swój niwelator. Ostatnim krokiem jest dokładne wycelowanie kolimatora na łatę trzymaną przez naszego pomocnika, a na końcu ustawienie okularów urządzenia, aby dobrze dostosować w nim ostrość.