Johannes Vermeer „Chrystus w domu Marii i Marty” – obraz warty uwagi

Obrazy Vermeer’a znane są na całym świecie. Przedstawiają one różne sceny z życia codziennego, głównie kobiet znajdujących się w budynkach, zajętych rozmowami, tańcem, muzyką itp. W tym artykule natomiast przybliżony zostanie obraz, który również stworzył Johannes Vermeer „Chrystus w domu Marii i Marty„.

Kim był Johannes Vermeer?

Chyba każdy, kto ukończył szkołę widział obraz „Dziewczyna z perłą”. To właśnie najbardziej popularne dzieło Johannes’a Vermeer’a, który był holenderskim malarzem, żyjącym w XVII wieku. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy baroku. Urodził się w 1632 roku w Delft w Holandii. Był malarzem i rysownikiem, który specjalizował się w malarstwie sztalugowym, a jego główną twórczością były przedstawienia scen rodzajowych. Przez całe swoje życie stworzył prawdopodobnie tylko 34 obrazy. Te jednak odznaczały się wyjątkową aurą doskonałości, którą doceniali koneserzy sztuki.

Vermeer – Chrystus w domu Marii i Marty

Jako młody artysta Johannes namalował dwa obrazy o tematyce historycznej. Jednym z nich był właśnie obraz Vermeera „Chrystus w domu Marii i Marty”. Przedstawia on scenę z Ewangelii według Łukasza, w której Chrystus odwiedza dom Marii i Marty i udziela im pomocy. Na obrazie widzimy Chrystusa siedzącego przy stole z Marii, która słucha Jego słów, podczas gdy Marta służy im posiłkiem. W tle widzimy również szczegółowe wnętrze domu, w tym meble, kwiaty i przedmioty codziennego użytku.