Lilia wodna Alba – idealna do oczka wodnego!

Oczko wodne w ogrodzie warto obsadzić roślinami. W wodzie sadzimy rośliny wodne, a przy brzegu rośliny strefy przybrzeżnej. Jeśli przy wyborze roślin uwzględnimy strefy roślinności oczka wodnego oraz indywidualne wymagania roślin, uzyskamy efekt naturalnego zbiornika wodnego. Jedną z popularnych roślin, stosowanych do dekoracji oczek wodnych jest lilia wodna Alba.

Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

Wśród licznych roślin wodnych mamy do czynienia z ogromną rozmaitością form, wysokości, kształtów liści, a nawet barw kwiatów. W naszych sadzawkach możemy uprawiać zarówno gatunki krajowe, wraz z ich szlachetnymi odmianami takimi jak na przykład lilia wodna Alba, jak i egzotyczne, wymagające zabezpieczenia na zimę. Sadząc w oczkach różnorodne rośliny, uzyskamy nie tylko ciekawe efekty estetyczne, zmieniające się z porami roku, ale także sprawimy, że w jeziorku ukształtuje się równowaga biologiczna. Dzięki temu z czasem osiedlą się w nim także drobne zwierzęta i zbiornik zacznie funkcjonować jako bogaty ekosystem, w którym woda jest stale przejrzysta i wolna od glonów.

Lilia wodna Alba

Najpiękniejsza ozdoba? Lilia wodna Alba!

Lilia wodna Alba należy do roślin strefy wody głębokiej, jednak najlepiej czuje się na głębokości od około 40 do 80 cm. Często nazywana jest też nenufarem. W warunkach naturalnych jest to roślina chroniona. Liście lilii unoszą się na powierzchni wody. Przed wysychaniem chroni je warstwa śluzu na spodniej stronie. Kwitnie ona pięknymi, białymi, średniej wielkości kwiatami w okresie od czerwca do października, ale tylko wtedy, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 18 stopni Celsjusza. Kwiaty otwierają się w ciągu dnia i nie są trwałe, gdyż czas kwitnienia to zaledwie 3-4 dni. Stanowi jednak niezwykle efektowną ozdobę każdego zbiornika wodnego.