Program Erasmus – niezwykła okazja dla studentów!

Okres studiów przynosi wiele okazji do poszerzenia swoich horyzontów i zdobycia cennych doświadczeń. Jedną z takich okazji jest program Erasmus, z którego korzysta wiele studentów na całym świecie. Dowiedz się o nim więcej w tym wpisie. Zachęcamy do dalszej lektury!

Czym jest program Erasmus?

Erasmus to program, który działa na terenie Unii Europejskiej już od 1987 roku i jego najważniejszym celem jest wspieranie studentów oraz uczelni wyższych finansowo w wymianach studenckich oraz kadr akademickich między uczelniami z różnych krajów Unii Europejskiej biorącymi udział w projekcie (choć są kraje, które stanowią wyjątek i nie należą do państw członkowskich UE, a mimo to są aktywne w programie wymiany). Program ten dofinansowuje wymienione inicjatywy i umożliwia zarazem ukończenie kolejnych etapów nauczania dzięki wzajemnej akceptacji zaliczeń i egzaminów przez współpracujące ze sobą uczelnie. Nazwa wzięła się od holenderskiego pedagoga i filozofa – Erazmusa z Rotterdamu.

Program Erasmus

Student za granicą – jak się odnaleźć w innym kraju?

Studenci, którzy postanowili skorzystać z programu Erasmus, mają zapewnione dofinansowanie i pomoc od swojej uczelni macierzystej w trakcie wymiany. Dla osób, które pierwszy raz wyjeżdżają na dłuższy czas do innego kraju, polecamy zapoznać się z danym miastem, zanim jeszcze do niego wyjedziemy. Zapoznaj się z informacjami dostępnymi online o uczelni, na której będziesz studiować w ramach wymiany. Warto także poznać ceny podstawowych produktów w danej okolicy, by móc sobie ustalić miesięczny budżet. Jeśli uczestniczysz w programie wymiany razem ze znajomymi, polecamy trzymać się razem podczas wyjazdu – to nie tylko dobra okazja do oszczędzenia pieniędzy, ale także łatwiejsze oswojenie się z nowym otoczeniem.