Tranzystory

Tranzystory oferowane przez sklep TME pochodzą od takich producentów, jak DC Components, Ixys, Macom, ON Semiconductor. Rodzaje dostępnych elementów to IGBT, JFET, Mosfet, NPN, PNP. Ich moc z kolei waha się pomiędzy 0,05W, a 30 kW. Warto przy tym wspomnieć, że asortymencie znajdują się zarówno warianty bipolarne, jak i unipolarne. Pierwsze z nich posiadają warstwy półprzewodnika o odmiennym typie przewodnictwa, drugie zaś – o tym samym rodzaju.

Gdzie stosuje się tranzystory?


Elementy te dzięki swoim właściwościami wzmacniającym sygnał elektryczny znaleźć można w Zastosowanie i budowa tranzystorówznakomitej większości różnego rodzaju urządzeń. Przede wszystkim jednak występują w różnych konstrukcjach wzmacniaczy: różnicowych, mocy, operacyjnych, szerokopasmowych oraz selektywnych. Tranzystory szybko stały się także jedną z najważniejszych części w źródłach prądowych, stabilizatorach, regulatorach napięcia oraz generatorach. Przydają się także wszędzie tam, gdzie konieczne staje się zbudowanie jednej lub więcej bramek logicznych. Znaleźć je można praktycznie wszędzie, a w szczególności w pamięciach ROM i RAM.

Jak można je podzielić?


Jak zostało wspomniane wyżej, tranzystory dzielą się na uni i bipolarne. Można je także podzielić dodatkowo w oparciu o dwie wielkości. Pierwsza z nich to moc, druga natomiast to częstotliwość. Materiały, jakie są wykorzystywane do ich budowy to german, krzem, arsenek galu, azotek galu i węglik krzemu. Współcześnie szczególnie chętnie stosowany jest drugi z nich. Sam german natomiast wykorzystuje się w technice wysokich częstotliwości.