Dziś, kupując swoją wymarzoną nieruchomość, wiele osób musi posiłkować się kredytem hipotecznym. Aby go uzyskać, trzeba się wykazać zdolnością kredytową. Co w sytuacji, gdy jesteśmy w banku, rozmawiamy z konsultantem i okazuje się, że nie możemy dostać kredytu, ponieważ nasza zdolność kredytowa jest za niska? W takiej sytuacji warto wiedzieć, od czego zależy zdolność kredytowa i jak można ją zwiększyć.
Istotne czynniki przy zdolności kredytowej
Warto wspomnieć już na początku, że to, od czego zależy zdolność kredytowa, to w dużej mierze indywidualne ustanowienia każdego z banków. Są jednak pewne uniwersalne czynniki, o których warto wiedzieć. Podstawowym z nich jest wysokość wkładu własnego – im większy, tym większa szansa na uzyskanie kredytu. Ważna jest również wysokość wynagrodzenia, wiek kredytobiorcy, a także dane z BIK, które udostępnia informacje o aktualnych zadłużeniach i zobowiązaniach finansowych kredytobiorcy.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Znając wspomniane wcześniej czynniki, brane pod uwagę przez banki, można popracować nad zbudowaniem lepszej zdolności kredytowej. Najbardziej premiowanym typem umowy będzie umowa o pracę na czas nieokreślony – jeśli więc masz możliwość przejścia na taką umowę w pracy, zdecydowanie warto to rozważyć. Po drugie, możesz przystąpić do wniosku kredytowego wraz z inną osobą, np. z małżonkiem, partnerem, czy rodzeństwem.