Od czego zależy zdolność kredytowa i jak ją zwiększyć?

Dziś, kupując swoją wymarzoną nieruchomość, wiele osób musi posiłkować się kredytem hipotecznym. Aby go uzyskać, trzeba się wykazać zdolnością kredytową. Co w sytuacji, gdy jesteśmy w banku, rozmawiamy z konsultantem i okazuje się, że nie możemy dostać kredytu, ponieważ nasza zdolność kredytowa jest za niska? W takiej sytuacji warto wiedzieć, od czego zależy zdolność kredytowa i jak można ją zwiększyć.

Istotne czynniki przy zdolności kredytowej

Warto wspomnieć już na początku, że to, od czego zależy zdolność kredytowa, to w dużej mierze indywidualne ustanowienia każdego z banków. Są jednak pewne uniwersalne czynniki, o których warto wiedzieć. Podstawowym z nich jest wysokość wkładu własnego – im większy, tym większa szansa na uzyskanie kredytu. Ważna jest również wysokość wynagrodzenia, wiek kredytobiorcy, a także dane z BIK, które udostępnia informacje o aktualnych zadłużeniach i zobowiązaniach finansowych kredytobiorcy.

od czego zależy zdolność kredytowa

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Znając wspomniane wcześniej czynniki, brane pod uwagę przez banki, można popracować nad zbudowaniem lepszej zdolności kredytowej. Najbardziej premiowanym typem umowy będzie umowa o pracę na czas nieokreślony – jeśli więc masz możliwość przejścia na taką umowę w pracy, zdecydowanie warto to rozważyć. Po drugie, możesz przystąpić do wniosku kredytowego wraz z inną osobą, np. z małżonkiem, partnerem, czy rodzeństwem.