Odmowa wypłaty odszkodowania – jak walczyć o swoje?

Odmowa wypłaty odszkodowania jest szokiem dla każdego z nas. Jeżeli składamy wniosek o wypłatę, to zazwyczaj jesteśmy pewni, że pieniądze zostaną nam wypłacone. Niejednokrotnie zetkniemy się z takimi sytuacjami. Jest to bardzo niekomfortowe, ponieważ jesteśmy wtedy w sytuacji większych wydatków na naprawę samochodu lub w ogóle musimy kupić nowy. Do tego dochodzą nerwy, negatywne emocje, które pogarszają nasz stan zdrowia, a także zmarnowane okazje (np. żeby dotrzeć na ważną rozmowę czy spotkanie).

Odmowa wypłaty odszkodowania. Jakie mam możliwości?

Odmowa wypłaty odszkodowania może wiązać się z formalnymi brakami we wniosku.Co więc możemy zrobić, gdy spotka nas odmowa wypłaty odszkodowania? Możliwości jest kilka. Najprostszą z nich jest reklamacja. Możemy po prostu nie zgodzić się z taką decyzją ubezpieczalni. Jednakże procedura jest tutaj podobna do tego, co ma miejsce przy zakupie produktów w sklepie. Reklamację rozpatruje ten sam podmiot, który odmówił wypłaty pieniędzy, co oznacza, że nie będzie to najbardziej efektywny sposób. Wysyłamy jednak w ten sposób wyraźny sygnał, że takie odszkodowanie nam się należy i nie damy odesłać się z kwitkiem.

Zadbaj o instytucjonalne wsparcie!

Można także próbować mediacji lub innych metod, które pozwolą nam załatwić sprawę polubownie. Warto, aby w takich staraniach wspierał nas jakiś podmiot, który udzieli instytucjonalnego oraz prawnego wsparcia. Odmowa wypłaty odszkodowania może zostać także zaskarżona do odpowiedniego organu administracji państwowej, w tym przypadku do Rzecznika Finansowego. Jeżeli takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje nas z jakichś powodów, zawsze ostateczną możliwością jest droga sądowa.