Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Podatki to coś, czego raczej nie unikniemy, szczególnie gdy mamy własną firmę. Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy podczas prowadzenia swojej działalności gospodarczej jest wybranie formy opodatkowania. Dla części przedsiębiorców dobrą opcją jest korzystanie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na czym polega ta forma i kto powinien się z nią zapoznać?

Definicja pojęcia

Aby podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniej formy opodatkowania, na samym początku należy zapoznać się z najważniejszymi definicjami. Czym więc jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? To uproszczona forma opodatkowania, w której przedsiębiorcy płacą podatek od przychodu. Co za tym idzie, nie mogą pomniejszać podatku o koszty uzyskania. A więc muszą zrezygnować z potocznego „wliczania w koszty”. Pomimo tego ograniczenia, rozliczanie się jest dużo mniej skomplikowane. Jeżeli chodzi o stawki, to wahają się one między 2% a 17%. 

Dowiedz się, czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Najważniejsze informacje dotyczące ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych — dla kogo?

Zastanawiasz się, kto może skorzystać z tego rodzaju opodatkowania? Po pierwsze, tę formę mogą wybrać tylko podmioty nieprzekraczające 2 000 000 milionów euro przychodów. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dedykowany jest dla osób fizycznych, które osiągają przychody z działalności gospodarczej, przedsiębiorstwa w spadku oraz spółki cywilne, w skład których wchodzą wyłącznie osoby fizyczne. Dodatkowo spółki cywilne, które składają się z osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku, a także spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne, też mogą wybrać tę formę.