Wzrost stóp procentowych i raty kredytów hipotecznych

Od kilku miesięcy w mediach wciąż słyszymy o tym, że możemy zaobserwować wzrost stóp procentowych. Wielu kredytobiorców dotkliwie odczuło już to w swoich portfelach, ponieważ za wzrostem stóp procentowych, idzie także podwyżka miesięcznych rat kredytów. Czy możemy się spodziewać spadków stóp procentowych? W jaki sposób wylicza się oprocentowanie kredytu? Zapraszamy do lektury!

Skąd bierze się wzrost stóp procentowych?

Tyle się o tym mówi, ale wciąż nie każdy rozumie, dlaczego akurat teraz nastąpił tak wysoki wzrost stóp procentowych. Odpowiada za to pogarszająca się sytuacja gospodarcza, związana m.in. z trwającą wojną w Ukrainie. Zmiany w wysokości stóp procentowych wprowadzane są, aby ustabilizować sytuację i hamować postępującą inflację. Za podejmowanie decyzji odpowiedzialna jest Rada Polityki Pieniężnej, której zadaniem jest dbanie o siłę waluty. Dlatego jeśli mamy do czynienia z tak wysoką inflacją, jaką obecnie obserwujemy, rosną także raty kredytów.

wzrost stóp procentowych

Jak wylicza się oprocentowanie kredytu?

Wiemy już, co powoduje wzrost stóp procentowych, a teraz czas wyjaśnić, jaki ma to wpływ na oprocentowanie kredytu. Warto wspomnieć, że istotne są dwa czynniki: po pierwsze marża banku, czyli zysk, jaki pobiera instytucja finansowa za udzielenie nam kredytu. Jej wysokość zależy od oferty konkretnego banku, -na co warto zwracać uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Po drugie – wskaźnik WIBOR zmieniający się co 3 lub 6 miesięcy. Na wysokość wskaźnika WIBOR mają wpływ stopy procentowe. Jeśli stopy procentowe rosną – obserwujemy również wzrost rat kredytowych.