Finansowanie fotowoltaiki. Jakie warunki trzeba spełnić?

Wiele mówi się obecnie na temat ekologicznej energii, źródeł odnawialnych i podjęcia działań zmierzających do ochrony środowiska. Równolegle obserwujemy ciągle rosnące ceny energii elektrycznej. Co więc można z tym zrobić? Pewnym rozwiązaniem jest samodzielna produkcja prądu za pomocą paneli słonecznych, Z uwagi na możliwość, jaką daje finansowanie fotowoltaiki, jest to coraz bardziej opłacalne rozwiązanie, nie tylko pod kątem bilansu ekologicznego.Finansowanie fotowoltaiki ze środków unijnych

Finansowanie fotowoltaiki poprzez umowę leasingową

Możliwość zamontowania paneli sfinansowana poprzez umowę leasingową dostępna jest raczej dla firm. Jeżeli posiadamy własną działalność gospodarczą, wówczas również będziemy w stanie zaksięgować sobie wydatki poniesione na sfinansowanie montażu instalacji. Chodzi głównie o to, czy będziemy w stanie wrzucić w koszta prowadzenia działalności budowę infrastruktury produkującej energię. Jeżeli zajmujemy się produkcją, wówczas takie przedsięwzięcie jest jak najbardziej uzasadnione, niemniej i w przypadku usług nie jest to wykluczone. Średnio na taką finansowanie fotowoltaiki wydaje się od 70 do 200 tysięcy złotych netto. Jest to w zasadzie zawsze trafiona inwestycja – jej trwałość wynosi około 20 lat, nie wymaga dodatkowej obsługi i nie powoduje dalszych kosztów.

Wkład własny i wysokość miesięcznych rat

Abyśmy mogli załapać się na finansowanie fotowoltaiki musimy mieć jednak w przygotowaniu przynajmniej 20% potrzebnej kwoty jako wkład własny. Na kwotę, o którą będziemy wnioskować, składają się koszty związane także z montażem. Powinniśmy się przygotować na maksymalnie 6-letni czas spłaty, co przekładać się będzie na wysokość miesięcznych rat. Czynnik ten należy uwzględnić, analizując opłacalność takiego przedsięwzięcia.