Mundur wyjściowy Wojska Polskiego

Mundur wyjściowy Wojska Polskiego to ubiór zakładany przez jednostki Wojsk Lądowych podczas ważnych wystąpień, wyjazdów służbowych oraz wykonywania zadań służbowych na terenie garnizonu. Możemy wyróżnić aż dziesięć zestawów mundurów wyjściowych przeznaczonych dla mężczyzn, pięć na lato i pięć na zimę. Dla kobiet przeznaczone jest dwanaście zestawów gdzie wyróżniamy sześć na lato i sześć na zimę.

Mundur wyjściowy Wojska Polskiego – elementy

Mundur wyjściowy Wojska Polskiego składa się z następujących elementów, wśród których wyróżniamy odpowiednie nakrycie głowy takie jak beret, rogatywkę

Nakrycie głowy wchodzące w skład munduru wyjściowego Wojska Polskiego
SONY DSC

lub furażerkę. Kolor nakrycia głowy zależny jest od danego typu jednostki i posiada znak orła wojskowego. Kolejnym elementem jest koszula oficerska lub    koszulo-bluza zapinane na guziki o krótkim lub długim rękawie. Kurtka i spodnie munduru wyjściowego są w kolorze khaki wykonane z garbaryny mundurowej. Do nakrycia wierzchniego zaliczamy płaszcz, kurtkę lub wiatrówkę oficerską również w kolorze khaki. Akcesoria jakie są dodawane do munduru wyjściowego Wojska Polskiego to krawat, szalik, rękawiczki oraz pasek oficerski. Obuwie umundurowania to półbuty lub botki zimowe dla mężczyzn oraz półbuty lub kozaki dla kobiet.