Spodnie polowe – czyli z czego składa się mundur?

Spodnie polowe to część umundurowania dla żołnierzy Wojska Polskiego, które najbardziej kojarzą się z żołnierskim żywotem. Choć jest to strój jak najbardziej akceptowany przez regulaminy, to jednak nie kojarzą się z typowo z mundurem. To słowo bowiem nawiązuje do eleganckiej wersji ubioru wojskowego, który kojarzymy z parad, oficjalnych uroczystości z asystą wojskową i innych tego typu wydarzeń. Jak się okazuje, nie zawsze takie skojarzenia są poprawne.

Spodnie polowe – do służby garnizonowej oraz terenowej

Spodnie polowe noszone są przez żołnierzy podczas służby garnizonowejNa co dzień, podczas służby garnizonowej, na czas ćwiczeń poligonowych czy w trakcie rzeczywistej służby podczas operacji wojskowych, żołnierzy wciąż obowiązuje konkretne umundurowanie. Ujednolicony ubiór ułatwia bowiem zaopatrywanie armii, buduje jedność i wspólną tożsamość, a także jednoznacznie identyfikuje żołnierzy. Spodnie polowe to właśnie element stroju, przeznaczonego do boju – a także do ćwiczeń. Dostosowane są do różnych warunków atmosferycznych.

Wygoda, komfort i dopasowanie

Aby dobrze spełniać swoje funkcje spodnie polowe mają szereg udogodnień, np. wzmocnienia na kolanach, aby nie zniszczyły się podczas czołgania. Posiadają także liczne kieszenie, pozwalające trzymać pod ręką najpotrzebniejsze akcesoria. Jako że muszą być wygodne, a jednocześnie powinny zapewniać maksymalną swobodę ruchów. Podczas służby trzeba bowiem w nich biegać, skakać i wspinać się.