Amortyzator przedni

Jednym z podstawowych elementów układu zawieszenia samochodu jest amortyzator przedni. Ma on za zadanie tłumienie drgań powstających podczas jazdy oraz stabilizację toru, po którym porusza się pojazd. Istnieją miękkie i twarde typy amortyzatorów, zapewniające odpowiednio większy komfort podróżowania lub lepszy kontakt kół z nawierzchnią.

Zużyty amortyzator — jak rozpoznać?

Kierowcy pojazdów muszą pamiętać, że średnia żywotność amortyzatorów wynosi około 60 tysięcy km. Oczywiście wiele zależy od stylu jazdy kierowcy oraz od jakości zastosowanych podzespołów. Mimo to zaleca się kontrolować stan amortyzatora co 20 tysięcy km, ewentualnie częściej w razie potrzeby.

O zużyciu amortyzatora i potrzebie jego wymiany mogą świadczyć między innymi następujące symptomy:

  • Wibracje na kole kierownicy;
  • Nietypowe stukanie lub pukanie;
  • Podskakiwanie samochodu na nierównościach;
  • Odczuwalne przysiadanie samochodu podczas przyspieszania i hamowania.
amortyzator przedni tania wymiana

Używany amortyzator przedni jako sposób na tanią wymianę

Koszty naprawy są zdecydowanie mniejsze w przypadku, kiedy do wymiany stosowany jest używany amortyzator przedni, a nie zupełnie nowe podzespoły. Jak wiadomo, używane części samochodowe są dostępne na rynku w naprawdę niskich cenach. Nie oznacza to jednak, że będą one niskiej jakości lub niesprawne. Stan elementów można dokładnie sprawdzić przed zakupem, aby cieszyć się z komfortowej jazdy i zaoszczędzonych pieniędzy. Kupując używane części samochodowe przez Internet, w tym amortyzator przedni, bezpieczniej korzystać ze specjalistycznych sklepów internetowych. Aby zbadać stan sprzedawanego towaru, wystarczy poprosić sprzedawcę o zdjęcia produktowe.