O co pytać przy wynajmie mieszkania?

Planujesz wynajem mieszkania? Lepiej dobrze się do tego przygotować! Możesz zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, jeśli wykryjesz jakieś nieprawidłowości już na etapie poszukiwań, a nie po podpisaniu umowy i przeprowadzce. W tym artykule rozwiejemy twoje wątpliwości na temat tego, o co pytać przy wynajmie mieszkania, a także podpowiemy, na co warto zwracać uwagę, podczas samego oglądania lokum.

Obejrzyj mieszkanie i umowę

Jeśli już po ogłoszeniu wiesz, że odpowiada ci okolica, a mieszkanie na zdjęciach wydaje ci się atrakcyjne, czas na obejrzenie go na żywo. W mieszkaniu zwróć uwagę na to, czy wszystkie sprzęty elektroniczne działają, obejrzyj instalację wodną, gazową i elektryczną oraz przyjrzyj się dokładnie, czy na ścianach nie pojawił się grzyb lub wilgoć. O co pytać przy wynajmie mieszkania? O umowę! Jeśli już rozważasz wynajem konkretnego mieszkania, poproś wcześniej o dostarczenie umowy, aby mieć czas na dokładne zapoznanie się z nią, a najlepiej na konsultację z kimś, kto się na tym zna.

O co pytać przy wynajmie mieszkania

Zwierzaki i nie tylko – o co pytać przy wynajmie mieszkania?

Jakie są inne kwestie, warte poruszenia przed wynajmem? Należy pamiętać o tym, że nie każdy właściciel chce, aby w jego mieszkaniu przebywały zwierzęta, więc najlepiej jest to od razu ustalić. Podobnie sprawa wygląda w kwestii palenia papierosów – najemca może sobie nie życzyć palenia wewnątrz mieszkania. Możesz także zapytać o dostęp do piwnicy lub komórki lokatorskiej – to duże ułatwienie, zwłaszcza, jeśli wynajmujesz kawalerkę.