Dobór mocy kotła grzewczego. Jak obliczyć?

Wiele osób będących na etapie projektowania czy budowy domu zastanawia się, nad tym, jak mocne powinno być ogrzewanie w nowo powstałym budynku. Dobór mocy kotła to rzeczywiście istotna sprawa. Zbyt mała sprawi, że w pomieszczeniach będzie panowała zbyt niska temperatura, z kolei kocioł o zbyt wielkiej mocy będzie niepotrzebnym wydatkiem, który dodatkowo wymagała będzie niewspółmiernej do zapotrzebowania ilości opału.

Dobór mocy kotła – najprostszy przelicznik

Najbardziej adekwatny dobór mocy kotłaNajprostszym przelicznikiem, który pozwoli nam określić dobór mocy kotła adekwatny do naszych pomieszczeń, jest przelicznik z mocy na metraż, jaki ma być przezeń ogrzewany. W takim wypadku przyjmuje się, iż 1kW mocy kotła powinien przypadać na każde 10m2. Niektóre piece mają w instrukcji podane, że nadają się do budynków, w których powierzchnia użytkowa mieści się w przedziale np. 180-200 m2. Taki przelicznik nie bierze jednak pod uwagę właściwości budynku, czy posiada izolację, jak szczelne są okna i drzwi, oraz jak duża część podlega ekspozycji na bezpośredni kontakt z zimnym powietrzem na zewnątrz.

Zaawansowane metody doboru mocy

Zmodyfikowana wersja tego przelicznika zakłada, aby pod uwagę wziąć jeszcze wiek budynku. Jest to prosty czynnik, który da nam przybliżone pojęcie o właściwościach izolacyjnych danej konstrukcji i pozwoli uniknąć jej przegrzewania. Jednak nie uwzględnia to sytuacji, gdy stary budynek przeszedł remont, w ramach którego poprawiono termoizolację. Dlatego najlepiej zdecydować się na bardziej precyzyjne pomiary, które umożliwią prawidłowy doboru mocy kotła.