Wśród wielu fachowych terminów, stosowanych przez prawników, niektóre są mniej, a inne bardziej zawiłe. Niejednokrotnie klienci kancelarii prawnych, a nawet początkujący pracownicy czy stażyści są w pewnym stopniu zakłopotani. Nie każde żargonowe określenie pojawiło się wszak na zajęciach czy w podręcznikach, z których czerpali prawniczą wiedzę. Kancelaria Tatara, mając na sercu edukację prawniczą społeczeństwa, wyjaśnia przynajmniej część z nich. Dziś zajmujemy się określeniem fresh money.
Fresh money a prawo restrukturyzacyjne
Pojęcie fresh money dosłownie przetłumaczylibyśmy jako świeże pieniądze. I słusznie zresztą, tkwi w tym jednak pewna metafora, gdy poruszamy się po gruncie prawa restrukturyzacyjnego. Proces ten do skutecznego przeprowadzenia zgodnie założonym przez inicjatorów celem, wymaga zorganizowania finansów na załatwienie formalności i nowy start firmy. Nie zawsze uda się środki takie pozyskać przed rozpoczęciem procesu.
Uwagi szczegółowe odnośnie pojęcia
W przypadku pieniędzy, które zdobyliśmy na poczet sfinansowania restrukturyzacji już po formalnym rozpoczęciu postępowania sądowego, zostaną one wzięte pod uwagę jako tzw. fresh money. Z uwagi na to, ile nieraz zajmują takie procesy, nierzadko opłaca się rozpocząć je możliwie szybko, a dodatkowe środki dołączyć dopiero później.