Kryptowaluty a AML

Kryptowaluty to rozwijający się obszar rynku, który rozbudowuje się mniej więcej od 2008 roku, kiedy powstały pierwsze waluty wirtualne. Mimo dużej popularności większość krajów nie uznaje jednak ich jako oficjalnych walut, którymi można dokonywać transakcji. Osoby kupujące kryptowaluty mają głównie na celu inwestycję w przyszłość, licząc, że w niedługim czasie wirtualne waluty będą bardzo opłacalne. Z tego artykułu dowiesz się, jaki jest związek kryptowaluty a AML.

Czym jest AML

Anti Money Laundering to rozwinięcie skrótu AML. Tłumacząc na język polski, mamy na myśli działania mające na celu uniemożliwianie prania pieniędzy, czyli wprowadzania na rynek majątku pochodzącego z nielegalnych przedsięwzięć. W Polsce każde przedsiębiorstwo powinno działać w oparciu o ustawy i regulację, które zakazują wykorzystywania systemu finansowego do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

kryptowaluty a AML

Jaki jest związek kryptowaluty a AML?

Rozwój kryptowalut spowodował, że stały się one dobrym miejsce do lokowania nielegalnych pieniędzy przez przestępców finansowych. Ten dział gospodarki nie jest jeszcze w pełni uregulowany prawnie i zabezpieczony. Co więcej, duża anonimowość i ograniczona kontrola tego obszaru powoduje jeszcze większą trudność regulacyjną. W 2018 roku w Polskim prawie wprowadzono nową ustawę AML, która zdefiniowała kryptowaluty i nałożyła obowiązki na podmioty zaangażowane w obrót wirtualnych walut. Kluczowym obowiązkiem jest zarejestrowanie działalności działającej przy kryptowalutach do rejestru walut wirtualnych, który współpracuje z celami AML. Kryptowaluty a AML, to szeroki temat, który z pewnością będzie w najbliższych latach rozwijany.