Od wielu lat w środowisku psychologów panują burzliwe dyskusje na temat ustawy dotyczącej ich pracy. W tym artykule opisujemy prawo do wykonywania zawodu psychologa w Polsce.
Czy prawo do wykonywania zawodu psychologa w Polsce istnieje?
Na to pytanie w tym momencie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Prawo do wykonywania zawodu psychologa nie określa żadna ustawa, co wiąże się z ogromnym oburzeniem w środowisku czynnych psychologów. Konsekwencją takiego postępowania państwa jest pojawianie się na rynku pracy osób, które prowadzą swoją praktykę, ale nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Przypomnijmy, że o psychologu możemy mówić tylko i wyłącznie w przypadku ukończenia studiów magisterskich jednolitych na kierunku psychologii. Wiele uczelni posiada zajęcia lub całe kierunki nawiązujące do różnych dziedzin psychologii. Kończą się one zazwyczaj licencjatem, a po ich ukończeniu nie posiadamy wiedzy i umiejętności pomocnych w terapii schorzeń psychicznych.
Jak sprawdzić daną osobę?
Nie jest to proste, ze względu na problem z prawem do wykonywania zawodu psychologa. Podczas pierwszej wizyty możemy zapytać czy psycholog posiada dyplom ukończenia wspominanych wcześniej studiów. Możemy też skorzystać z bazy danych Polskiego Stowarzyszenia Psychologów. Dobrze jest też przeczytać opinie o danej osobie w internecie lub zapytać innych zainteresowanych o zdanie. W kwestii zdrowia psychicznego nie możemy bagatelizować żadnego niepokojącego czynnika ze strony psychologa. Źle prowadzone leczenie może jedynie pogorszyć nasz stan.