Upadłość firmy – wszystko co musisz wiedzieć na ten temat

Jeśli zastanawiasz się czym jest upadłość firmy oraz kiedy do niej dochodzi to sprawdź koniecznie informacje, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Z poniższego wpisu dowiesz się między innymi jakie są konsekwencje związane z ogłoszeniem upadłości zarówno w przypadku firmy jednoosobowej, jak i tych które zatrudniają wielu pracowników.

Czym jest upadłość przedsiębiorstwa?

Wszystkie firmy funkcjonujące na rynku są obarczone ryzykiem związanym z upadłością. Niewypłacalność może przytrafić się każdemu, lecz jeśli ma ona charakter długookresowy warto jest pomyśleć na temat ogłoszenia upadłości. Podstawą prawną, która określa zagadnienia dotyczące bankructwa przedsiębiorstw to ustawa z dnia 28.02.2003 – Prawo upadłościowe i naprawcze. W wymienionym dokumencie znajdują się informacje m.in. dotyczące tego co stanowi podstawę upadłości oraz jak wygląda proces postępowania upadłościowego wraz ze skutkami. Upadłość firmy może ogłosić zarówno duże przedsiębiorstwo, jak i jednoosobowa działalność gospodarcza. Definicja ta obejmuje też osoby fizyczne prowadzące biznes w pojedynkę.

Jak i gdzie zgłosić wniosek dotyczący upadłości?

Upadłość firmy zgłasza się podczas składania wniosku w wydziale gospodarczym sądu rejonowego. Formularz może zostać wypełniony i złożony przez dłużnika osobiście lub przez jego wierzycieli. Warto pamiętać jednak o tym, że dłużnik jest obowiązany, nie później niż w czasie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie odpowiedni wniosek.

upadłość firmy