Uzależnienie od internetu – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Inaczej zwane jako siecioholizm, dotyka bardzo wielu osób. W tramwaju, w trakcie pracy czy zajęć, przed snem, w czasie wolnym – w internecie przebywamy w wielu różnych momentach dnia, co niejednokrotnie w skali doby składa się na kilka godzin. Uzależnienie od internetu może przybierać różne formy, a sama osoba uzależniona często nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten problem jej dotyczy. Jakie więc są symptomy wskazujące na to, że siecioholizm jest problemem?

Jak objawia się uzależnienie od Internetu?

Jeśli czujesz, że stale musisz sprawdzać media społecznościowe czy inne strony internetowe, nie możesz oderwać się od komunikatorów, lub też spędzasz wiele godzin na graniu w gry online, może to świadczyć o uzależnieniu od internetu. U osób, które cierpią na siecioholizm, pojawia się wyraźny niepokój w momencie braku dostępu do internetu, a także zauważalny jest tzw. syndrom odstawienia, występujący także przy innych uzależnieniach.

uzależnienie od internetu

Konsekwencje i leczenie

Następstwa uzależnienia od internetu mogą być różne i obejmują zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Bóle głowy, uciążliwe migreny, trudności z koncentracją, spadek energii i zaburzenia snu to tylko niektóre z konsekwencji. Dodatkowo, osoba uzależniona od sieci może cierpieć także na zaburzenia emocjonalne, może pojawić się tzw. trans dysocjacyjny czy poczucie odosobnienia. Jak leczyć siecioholizm? Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego psychiatry bądź psychoterapeuty, który będzie miał doświadczenie w leczeniu uzależnień behawioralnych.