Co oznacza stopień ochrony IP?

Osoby, które chciałyby aplikować na studia geodezyjne, a także przyszli projektanci często zadają sobie pytanie, co oznacza stopień ochrony IP i czym on skutkuje. Jak wygląda to od strony praktycznej?

Co oznacza stopień ochrony IP?

Kod IP wskazuje na wytrzymałość oraz odporność danego urządzenia elektrycznego na działanie wody, cząstek kurzu oraz innych ciał stałych. Dzięki temu parametrowi można zapewniać lepsze standardy jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny i to na całym świecie. Istotna jest jednak nie tylko wiedza na temat tego, co oznacza stopień ochrony IP, ale także, w jaki sposób należy odczytywać poszczególne wskazania i oznaczenia.

Jakie są najpopularniejsze kody IP?

Jednym z najpopularniejszych kodów jest IP44. Oznacza on, że dane urządzenie jest zabezpieczone przed ciałami obcymi mającymi średnicę do 1 mm (włącznie), a także przed bryzgami wody. Często spotykane jest też IP65. Symbol ten wskazuje, że dany sprzęt jest całkowicie pyłoszczelny i nie ulega zniszczeniu pod wpływem działania wody i to niezależnie od tego, z jakiego dokładnie kierunku napływa.

Jak widać oznaczenie IP nie jest tak trudne do zinterpretowania, jak mogłoby wydawać się wielu osobom. Ma ono kluczowe znaczenie przy wyborze różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, dlatego też tak ważna jest wiedza na temat tego typu parametru.