Kratownice aluminiowe – zadbaj o oświetlenie na scenie!

Jednym z niezwykle kluczowych, a często niedocenianym aspektem udanego spektaklu, koncertu (krótko mówiąc wszelkich widowisk na scenie) jest odpowiednie oświetlenie. Dowiedz się zatem więcej o tym temacie oraz dlaczego ważne są odpowiednio dobrane i zamontowane kratownice aluminiowe.

Rodzaje kratownic aluminiowych

Warto na początek przyjrzeć się bliżej kratownicom aluminiowym. Oczywiście mogą być one także z innych materiałów, jednak aluminium jest najczęściej spotykane. Możesz się spotkać z trzema głównymi rodzajami (choć inne wariacje też mogą się pojawić) – są to kolejno systemy dwururowe (duo), trzyrurowe (tri) oraz czterorurowe (quadro). Systemy rurek łączone są krzyżującymi się słupkami. Systemy czterorurowe są najczęściej spotykane oraz są najstabilniejsze. W przypadku otwartych scen na świeżym powietrzu poleca się kratownice wykonane z aluminium ponieważ materiał ten jest odporny na korozję w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

kratownice aluminiowe
kratownice aluminiowe

Na co zwrócić uwagę podczas montowania oświetlenia?

Oświetlenie sceniczne zawieszane jest na omawianych wcześniej kratownicach aluminiowych. Musi być to wykonane poprawnie, by oświetlenie było korzystne oraz by uniknąć niebezpiecznych wypadków, takich jak na przykład upadek lampy (najgorszym scenariuszem byłby jej upadek na czyjąś głowę – tego chcemy uniknąć!). Koniecznie przed montażem zapoznaj się z maksymalnym obciążeniem kratownicy. Kolejną rzeczą jest ustalenie wielkości sceny i punktów, które będą wymagać doświetlenia. Po montażu lamp na kratownicach, sprawdź, czy lampy świecą na wcześniej wytyczone punkty. Następną kwestią są aspekty techniczne samego oświetlenia. Jeśli posiadane lampy mogą być sterowane, sprawdź koniecznie podczas prób, czy instalacja sterowania jest prawidłowo podłączona a lampy mogą się ruszać. Lepiej być także przezornym i sprawdzić, nawet i kilka razy, czy lampy są prawidłowo zamocowane na kratownicy i czy konstrukcja z kratownic jest stabilna a jej system odpowiednio ze sobą połączony.