Wyciąg protetyczny – sedno BHP protetyka!

Po co wyciąg protetyczny?

Wyciąg protetyczny to jedno z podstawowych urządzeń do pracy w laboratorium protetycznym – korzystanie z niego pozwala na oczyszczenie stanowiska pracy z pyłów powstających przy pracy nad protezami. Posiadanie takiego sprzętu – jeśli nie wręcz konieczne – to znacząco ułatwia pracę w laboratorium. Bez oczyszczania przestrzeni pracy z pyłów nie tylko praca staje się trudniejsza, czy wręcz niemożliwa, ale zagrożone jest również zdrowie samego protetyka.

zdjęcie końcówki ssącej do wyciągu protetycznego

Modele TORNADO oraz jego wersja PRO to doskonały wybór nie tylko dla posiadających znaczny zasób doświadczenia techników, ale także dla początkujących profesjonalistów.

Jakie zagrożenia zdrowotne wiążą się z pracą protetyka?

Pyły powstające przy pracy w laboratorium protetycznym mają zróżnicowaną wielkość – średnicę cząsteczki pyłu. Aby skutecznie je wszystkie wyłapać, potrzeba zastosowania systemu filtrów – w przypadku przykładowego wyciągu protetycznego TORNADO, jest ich trzy. Takie zastosowanie to nie zbytek – segregacja jest o tyle konieczna, że zastosowanie po prostu jednego rodzaju filtra, możliwie najmniejszego spowodowałoby jego szybsze zużycie. W systemie trzech osobnych filtrów siła naporu cząsteczek na filtr jest znacznie zmniejszona.

Z kolei ogólna zasada dotycząca ryzyka zdrowotnego związanego z pyłami jest taka, że im mniejsze cząsteczki pyłowe, tym większe jest zagrożenie dla zdrowia. Mniejsze cząsteczki pyłowe mają większe możliwości penetracji tkanek człowieka, potrafią przenikać do niewielkich naczyń krwionośnych w płucach i niszczyć je. Powstające uszkodzenia są niewielkiego rozmiaru, ale z czasem mogą złożyć się na poważny problem zdrowotny.

Rurka ssąca do wyciągu dla protetyka

Liczy się też ergonomia

Ważna jest jednak jednak ergonomia – urządzenie, jakkolwiek nie było pożyteczne, aby zostało przyjęte jako standard wyposażenia, z którego pracownicy chętnie będą korzystać i sami po nie sięgać, musi również nie utrudniać warunków samego zadania.

W przypadku wyciągu protetycznego ten problem pojawia się tylko częściowo, ponieważ używanie go jest konieczne, ponieważ pyły utrudniają po prostu pracę. Z drugiej strony, wyciąg protetyczny, to niemalże stacjonarny odkurzacz. W związku z tym, powinien on pracować cicho. TORNADO tak właśnie działa. Nie zakłóca warunków pracy, a tylko je ulepsza.

Gdzie nabyć?

Adres: ul. Bór 177, 42-200 Częstochowa
Telefon: 34 369 78 21 / 602 296 468
E-mail: rokodent@rokodent.pl
Zapoznaj się też z ofertą dostępną na stronie internetowej:

http://rokodent.com/pl/content/product/165/63