Czym są switche, czyli przełączniki sieciowe?

Teleinformatyka to dziedzina, która rozwija się bardzo prężnie i jest jedną z najbardziej dochodowych branż obecnie na świecie. To dzięki niej mamy połączenie z internetem i pomiędzy urządzeniami w obrębie danego miejsca. Również to w tej branży powstały switche i routery, które pozwalają nam na łączenie różnych sprzętów w rozbudowane systemy sieciowe.

Co to jest przełącznik sieciowy?

Przełącznik sieciowy nazywany również switchem, to zazwyczaj niewielkie urządzenie, które łączy wszystkie sprzęty teleinformacyjne w obrębie danej sieci lokalnej. Zarządza on ruchem pakietów, czyli małymi porcjami danych przesyłanymi pomiędzy urządzeniami podłączonymi do jednej sieci. Może więc połączyć urządzenia takie jak drukarki, skanery, komputery czy tablety pomiędzy sobą, tak aby mogły wysyłać sobie informację.

switche
Przykład, jak wyglądają switche.

Router a switche

Router i switche pełnią w sieci właściwie inną rolę. Router wykorzystywany jest prosto mówiąc do podłączania urządzeń do internetu podczas gdy switche do łączenia urządzeń w ramach jednej sieci i tym samym umożliwiania im korzystania np. z tych samych plików. Często zdarza się jednak, że routery zawierają w sobie mały przełącznik sieciowy. Najczęściej w firmach i innych dużych sieciach wykorzystuje się zarówno switche jak i routery, tworząc rozbudowane połączenia pozwalające na zarówno korzystanie z tego samego łącza internetowego, jak i tej samej sieci.