Podzespoły do automatyki przemysłowej – Co warto o nich wiedzieć?

Duży rozwój automatyki przemysłowej wpłyną na ogólny sektor przemysłu. Różnego rodzaju urządzenia, maszyny oraz systemy automatyki mają bezpośredni wpływ na wydajność w nowoczesnych procesach przemysłowych. Również to od nich zależy jakość produktu końcowego. Podzespoły do automatyki przemysłowej są wykorzystywane do budowy, różnych systemów i maszyn przemysłowych. 

Pneumatyczne podzespoły do automatyki przemysłowej 

Duża część podzespołów do automatyki przemysłowej jest wykonana za pomocą rozwiązań pneumatycznych. Często główną zaletą takich rozwiązań są proste zasady działania oraz szeroki wybór na rynku. Do podzespołów pneumatycznych należą trzy typy urządzeń. Te które przygotowują powietrze, sterujące powietrzem oraz urządzenia wykonawcze. Druga grupa tych urządzeń, czyli tzw. zawory zwrotne oraz rozdzielające mają za zadanie umożliwić przepływ powietrza w jednym kierunku. Zadaniem urządzeń wykonawczych jest przekonwertowanie dostarczonego powietrza na energię mechaniczną. Jednym z popularniejszych urządzeń tego typu są silniki pneumatyczne. 

Bezpieczeństwo systemów automatyki przemysłowej 

Niezależnie od rodzaju systemu automatyki przemysłowej, każdy z nich powinien cechować się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Każdy z układów bezpieczeństwa posiada sterownik odpowiadający za kontrolę i zatrzymanie całego systemu w sytuacjach awaryjnych. Każdy z podzespołów do automatyki przemysłowej należących do układów bezpieczeństwa powinien być zabezpieczony systemem osłon. Jedną z popularniejszych form ochrony elementów ruchomych są kurtyny świetlne, skanery oraz bariery.