Obróbka stali jest niezbędna w wielu dziedzinach przemysłu. Nie mówimy tutaj tylko o ogrodzeniach czy magazynach. Branża oświetleniowa, gastronomiczna, reklamowa i wiele innych – tam wszędzie napotykamy metalowe elementy i nie jest to przypadek. Trwałość, wytrzymałość, a przy tym często łatwość obróbki i możliwość wykonania skomplikowanych kształtów. Plastik i metal nie muszą się wykluczać, potrafią się świetnie uzupełniać. Pytanie jednak jak tą stal obrabiać? procesów nie brakuje, wystarczy wymienić walcowanie, gięcie czy spawanie. Dzisiaj skupiamy się nad tym pierwszym.
Bogactwo metali – zastosowanie
Walcowanie blach istnieje już od wielu lat. Za pomocą specjalnych walców możliwe jest wykonanie kształtów łukowych czy nawet prawie pełnych okręgów. Zastosowań można wyszukać naprawdę wiele. Balustrady, schody, gabloty muzealne, standy reklamowe, meble kuchenne. Dobry projektant nie boi się wyzwań i znajdzie miejsce dla tego typu elementów. Ludzie coraz częściej stawiają na walcowanie, bo wiedzą, że obłe kształty są atrakcyjne i praktyczne – ostre skosy i krawędzie raczej nikogo nie uszczęśliwią.
Walcowanie – wymagania i oczekiwania
Na co więc zwracać uwagę stawiając na walcowanie stali? pierwszą rzeczą jest wybór materiału. Stal czarna i nierdzewna daje się dobrze obrabiać, z aluminium jest trudniej, ale także można to zrobić. Trzeba się jednak trzymać wytycznych z wytrzymałości materiałów – warto zasięgnąć tutaj rady eksperta. Druga sprawa to możliwości maszyn, do których mamy dostęp. Sprzęt różni się cechami i może służyć do ograniczonej liczby promieni. Jeśli jesteśmy na zakupie takiej maszyny, sprawdźmy jakiego typu walcowanie okaże się dla nas przydatne. Ceny są różne, ale to też zależy od przeznaczenia. Prosta walcarka może zmieścić się w budżecie przeciętnie zarabiającej rodziny. Ciekawi nas jakie macie doświadczenia w tym temacie.