Mononukleoza zakaźna – objawy i leczenie

Mononukleoza zakaźna jest chorobą wywołana przez wirusa Epsteina-Barr z grupy wirusów opryszczki. Jej przebieg jest bardzo podobny do objawów grypy. Na choroby zakaźne zazwyczaj najbardziej narażone są dzieci oraz nastolatki. Wirus, który raz zaatakuje zostaje w organizmie na całe życie.

Objawy – mononukleoza zakaźna

Wirus powodujący mononukleozę zakaźną przedostaje się ze ślinianek i tam zaczyna się namnażać. Trzeba pamiętać, że pierwsze objawy mononukleozy zakaźnej pojawiają się dopiero po 30-50 dniach. U mały dzieci przebieg choroby przypomina zwykłe przeziębienie, któremu często towarzyszy zapalenie migdałków. Może wystąpić także wysypka, ale jest ona rzadkością. Najczęściej jest ona zlokalizowane w okolicy tułowia.

Sposoby leczenia

Trzeba wspomnieć, że leczenie tej choroby, to długotrwały proces. Wymaga hospitalizacji. Przyjmowane są wtedy specjalne preparaty przeciwwirusowe. Lekarze jednak bardzo często decydują się na podanie sterydów. Podczas leczenie ważne jest, aby zbić wysoka goryczkę i przyjmować dużą ilość płynów. Dieta powinna być lekkostrawna i bogata w witaminy potrzebne dla organizmu.