Dlaczego odblaski dla pieszych są obowiązkowe?

Zima w Europie Środkowej nie jest oczywiście tak ciemna jak noc polarna w krajach nordyckich. A jednak różne stowarzyszenia bezpieczeństwa pieszych w Europie – w tym w krajach położonych znacznie dalej na południe – zalecają stosowanie odblasków dla pieszych. W wielu krajach europy jak Estonia czy Finlandia te akcesoria są od dawna wymagane w odniesieniu do pieszych poruszajćych się po zmierzchu lub w ciemności. A jak jest w Polsce?

Odblaski w Polsce

odblaski dla pieszych i dzieci

Zgodnie z art. 11 ustawy Prawa o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu czyli na przykład dla kierowców pojazdów. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower czy skuter lub motocykl i wózek.

Gdzie kupić odblaski dla pieszych?

Kiedy dni są ciemne, a niebo szare, widoczność na ulicach często jest zła. Piesi noszący ciemne ubrania mogą wówczas stanowić zagrożenie – nie tylko dla samochodów – ale przede wszystkim dla siebie. Nie każda kurtka zimowa ma pasek odblaskowy i często kamizelka bezpieczeństwa lub pas odblaskowy mogą być nie tylko niepraktyczne ale wręcz uratować czyjeś życie. Sprawdź zatem odblaski dla pieszych jakie oferuje producent Lizard w ramach prowadzonej działalności. W ofercie produkty dla dorosłych, dzieci, sportowców a także dla zwierząt. Przygotuj się na czas zimowy już teraz!