Parapety zewnętrzne – jakie wybrać?

Inwestorzy często zdają sobie pytanie parapety zewnętrzne jakie wybrać, aby uniknąć ich niszczenia pod wpływem warunków zewnętrznych oraz aby dobrze się prezentowały. Oto kryteria, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Rodzaje parapetów dostępnych na rynku

Takie wykończenie stolarki okiennej jest produkowane z wielu różnych materiałów, od plastiku, przez stal, aż po ceramikę. Materiał wykonania jest w tym przypadku naprawę istotny, gdyż to od niego będzie zależeć, jak długo wykończenie będzie prezentowało się naprawdę estetycznie. Tworzywa różnią się dodatkowo ceną, dlatego też pytanie parapety zewnętrzne jakie wybrać to zdecydowanie bardziej skomplikowana kwestia.

Parapety zewnętrzne – jakie wybrać, czyli wymiary niemniej ważne

Kolejną kwestią jest określenie odpowiednich wymiarów. Generalnie przyjmuje się, że parapet powinien wystawać na około 3 do 4 cm poza obrys muru, zaś jego kąt nachylenia nie może być mniejszy, aniżeli 5 stopni. Dzięki temu będzie on dobrze odprowadzał wodę, co dodatkowo wyeliminuje ryzyko spływania wody po elewacji budynku oraz powodowania nieestetycznych zacieków.

Jak widać przy wyborze parapetów na zewnętrzną część okien należy zwrócić uwagę na naprawdę wiele czynników, od materiału wykonania, przez cenę, aż po same wymiary. Dlatego też w kwestii tej często warto konsultować się z fachowcami, którzy najlepiej doradzą w tym zakresie.