Raspberry Pi – ogrom możliwości w małych rozmiarach

Minikomputery zyskują coraz większą popularność. Raspberry Pi to jeden z przodowników rynku i trudno się dziwić – ich mała płytka elektroniczna potrafi zdziałać cuda w kontekście informatyki czy robotyki. Świetny do nauki, a także do zastosowań profesjonalnych. Największą zaletą jest uniwersalność i mnogość rozszerzeń. Można zakupić szereg akcesoriów, które sprawią, że nasza platforma stanie się naprawdę użyteczna do wielu rozwiązań.

Rynek minikomputerów – rozwój i wyzwania

Raspberry Pi robi wrażenie swoimi małymi wymiarami. Jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić, że element o wielkości rzędu 85x56mm może potrafić tak wiele. Aktualnie na rynku jest trzecia generacja tego minikomputera, a chętnych dalej przybywa. Wielu czeka na odsłonę czwartą, ale z wieści jakie do nas dochodzą, może to nastąpić dopiero w przyszłym roku. Niemniej mocy obliczeniowej wciąż starcza na ogrom możliwości. Jaka więc jest cena takiego sprzętu? wcale nie potwornie wysoka. Podstawowa wersja Raspberry Pi trzeciej generacji do wydatek w okolicach dwustu złotych. Za tak elastyczny moduł to nie jest potężna suma.

raspberry - płytka elektroniczna

Raspberry Pi – uniwersalizm w przystępnym wydaniu

Do czego więc możemy użyć takiej platformy? celem autorów była głównie edukacja. Użytkownik sam może tworzyć programy, dołączać dodatkowe opcje i wymyślać coraz to ciekawsze realizacje. Można zatem powiedzieć, że Raspberry Pi to taka wersja „młodego informatyka/robotyka”, która pozwala na eksperymentowanie i zabawę. Oczywiście nic nie stoi, by wykorzystać go do poważnych celów – w końcu pamięci starczy na sporo. Może jakieś centrum multimedialne? albo element inteligentnego domu? Raspberry zachęca do szaleństwa i sprawdzania nawet pozornie nielogicznych pomysłów. Do dzieła!