Klapy odcinające V330M przeciwpożarowe – bezpieczeństwo w budownictwie

Klapy odcinające V330M przeciwpożarowe to urządzenia montowane w przewodach wentylacyjnych. Mają za zadanie hamować rozprzestrzenianie się dymu, czadu, gorącego powietrza, a także samego ognia w trakcie pożarów. Jako że szyby wentylacyjną normalnie zapewniają właściwą cyrkulacją powietrza wewnątrz budynku i są bardzo drożnymi kanałami, stanowią przez to słaby element konstrukcji w razie pojawienia się ognia.

Klapy odcinające V330M przeciwpożarowe – automatyczne lub zdalnie sterowane

To półautomatyczne urządzenia, które mogą być wyposażone w odpowiednie czujniki lub być sterowane zdalnie. W razie potrzeby, klapy odcinające V330M przeciwpożarowe zamkną się, odcinając dopływ tlenu oraz ograniczając możliwości rozprzestrzeniania się pożaru. Powinny być zamontowane na granicach stref pożarowych w miejscach, gdzie przewody wentylacyjne przechodzą przez granicę stref. Mogą być umieszczane zarówno w przewodach poziomych, jak i pionowych.

Minimalne parametry grubości

Aby gwarantować pełną skuteczność, klapy odcinające V330M przeciwpożarowe powinny być montowane w specjalnych przegrodach, których grubość będzie wynosiła przynajmniej 115 milimetrów. Ściany z kolei powinny być zrobione z betonów, bloczków komórkowych, klasycznej, pełnej cegły. Optymalna grubość dla przegród poziomych wynosić powinna z kolei 150 milimetrów.