Wakacje w Krakowie. Atrakcje, które warto wziąć pod uwagę

Stolica Małopolski jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce i jednym z najczęsciej obieranych celów turystycznych w Europie. Każdy znajdzie tu szeroką gamę aktywności – w Krakowie atrakcje dla turystów, zarówno tych zainteresowanych historią, jak i tych poszukujących rozrywki i relaksu są naprawdę liczne.

Kraków - atrakcje

Kraków – atrakcje w centrum

Jeśli chodzi o samo miasto Kraków atrakcje warto opisać zaczynając od bogatej historii i zabytkowych budynków. Jednym z najważniejszych zabytków Krakowa jest całość Starego Miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując po jego uliczkach, można podziwiać piękne kamienice i kościoły. Wzgórze Wawelskie jest miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć – zamek królewski czy katedra, nad którą rozbrzmiewa dzwon Zygmunta (jeden z największych dzwonów kościelnych na świecie) to obiekty niezwykle ważne na mapie krakowskich zabytków. Innym istotnym zabytkiem jest Kościół Mariacki – z pięknym ołtarzem głównym autorstwa Wita Stwosza.

Historyczne miasto słynie również z licznych muzeów: Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej oraz uwielbiane Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK). Warto odwiedzić także słynny Kazimierz – dzielnicę o niezwykle bogatej historii i niepowtarzalnym klimacie. Kraków jest również znany z licznych festiwali i imprez kulturalnych, zaś nocne życie w mieście jest również bardzo bogate: wiele klubów i rozmaitych barów w centrum, w których można odprężyć się w trakcie weekendu (i nie tylko!).

kraków - atrakcje

A poza Krakowem…

Dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas w okolicach Krakowa, atrakcji także nie będzie brakować. Małopolska jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i aktywności na świeżym powietrzu. Tatry i Pieniny to tylko przykład położonych w niedalekiej odległości, pięknych miejsc, gdzie można bez końca podziwiać malownicze krajobrazy i zafundować sobie trochę ruchu. Nie musimy jednak koniecznie chodzić po wysokich górach – Ojcowski Park Narodowy również oferuje niezapomniane trasy i widoki.

Małopolska jest również kolebką polskiego narciarstwa i oferuje wiele ośrodków narciarskich z trasami zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. A jeśli szukasz bardziej relaksujących form aktywności, możesz wybrać się na spływ kajakowy po Dunajcu czy odwiedzić jedno z kąpielskich termalnych.

Jak więc widać, dla każdego, kto chce spędzić swój urlop w stolicy Małopolski lub jej okolicy, znajdzie się sposób na miłe spędzenie czasu. Historia, kultura, sztuka, relaks wieczorową porą czy sport – wszystko zależy od tego, na co będziemy mieć ochotę.