Czy wiesz, że wyróżniamy trzy podstawowe fazy wzrostu włosa? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak długo rosną włosy i dlaczego wypadają, to ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny.
Rola włosów w organizmie
Rola włosów ogranicza się do regulacji temperatury oraz ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Włosy są ważne w przestrzeni kulturowej. W naszym życiu zakorzeniło się postrzeganie długich i gęstych włosów na skórze głowy jako zalety estetycznej. W innych partiach ciała najczęściej pozbywamy się niechcianych włosów. Poznaj wszystkie fazy wzrostu włosa i dowiedz się, jakie mają znaczenie w funkcjonowaniu naszego organizmu.
Fazy wzrostu włosa – co musisz wiedzieć?
Charakter włosów na ciele ludzkim jest uwarunkowany genetyką. To ona odpowiada za ich naturalną gęstość i wytrzymałość. Każdy mieszek włosowy jest zdolny wytworzyć 20-30 włosów w trakcie życia. Wyróżniamy trzy fazy wzrostu włosa:
- Anagen to pierwsza faza życia włosa. Trwa najdłużej, a w tym czasie zachodzi podział komórkowy i produkcja melaniny. Faza anagenu we włosach skóry głowy trwa od 2 do 6 lat. Pozwala to zapuścić włosy na głowie.
- Katagen nazywany jest fazą przejściową. Trwa od 1 tygodnia do 2 tygodni. W tym czasie cebulka włosowa traci swoją przyczepność, a mieszek zanika. Stosunkowo niewielka ilość włosów przechodzi przez ten etap.
- Telogen to inaczej faza spoczynku. Włosy przesuwają się wówczas w stronę powierzchni skóry. W tej fazie powstają nowe komórki macierzy włosa. Kiedy stary włos wypada, na jego miejscu wyrasta nowy, a cykl rozpoczyna się od nowa.
Podsumowując, cykl wzrostu włosów jest powtarzalny w ciągu życia każdego człowieka, a kolejność wszystkich faz – stała. W zależności od miejsca występowania włosów fazy różnią się swoją długością.