Maseczki ochronne – co warto wiedzieć?

W związku z pandemią koronawirusa obowiązkiem stało się zakrywanie ust i nosa podczas przebywania w miejscach publicznych. Najczęściej służą nam do tego specjalne maseczki ochronne, które są dużo praktyczniejszym rozwiązaniem niż chustka czy szal. Wiele osób wciąż jednak nie wie, jaką maskę wybrać, jak prawidłowo ją użytkować, a także, przez jaki czas można stosować pojedynczą maseczkę. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Jak wybrać i użytkować maseczki ochronne?

Pierwszym ważnym aspektem jest kupowanie masek posiadających odpowiednie atesty, a także wybranie ich odpowiedniego rodzaju. Podstawowy podział wyróżnia maski ochronne i medyczne. Pierwsze stosuje się głównie w celach ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, natomiast medyczne są stosowane w przypadku, kiedy to my chcemy chronić innych przed zarażeniem, np. w przypadku występowania u nas silnego kaszlu. Istotne jest, aby stosować się do zaleceń producenta i stosować maseczki ochronne zgodnie z ich przeznaczeniem. Chcąc zmniejszyć ryzyko zarażenia się różnymi chorobami, należy zadbać o to, by maska dobrze przylegała do twarzy i zakrywała w całości usta i nos. Ważne jest także zachowanie zasad higieny.

maseczki ochronne - jak wybrać?

Jak długo można nosić jedną maskę?

Czas użytkowania pojedynczej maseczki uzależniony jest od jej typu, zaleceń producenta co do jej stosowania i zachowania zasad higieny. Maseczki ochronne jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, możemy wykorzystać tylko raz. Po jej użyciu należy ją odpowiednio zdjąć, zawinąć w torebkę foliową i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Maseczki wielorazowe możemy stosować więcej niż jeden raz, ale należy pamiętać o ich odpowiedniej dezynfekcji i sterylizacji po każdym użyciu.