Głównym zadaniem neurologii jest diagnozowanie i leczenie chorób związanych z układem nerwowym. Z roku na rok u coraz większej liczby osób diagnozowane są schorzenia i nieprawidłowości, wchodzące w skład ośrodkowego lub też obwodowego układu nerwowego. Dlatego też już teraz sprawdź, w czym dokładnie specjalizuje się neurolog i przy jakich objawach konieczne jest zapisanie się na wizytę, aby rozpocząć leczenie.
Co to jest neurologia?
Neurologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem oraz leczeniem chorób, występujących w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym. Coraz większy nacisk kładzie się tutaj również na profilaktykę. Poza tym warto podkreślić, że neurologia jest pokrewną dziedziną z psychiatrią.
Neurolog – specjalizacje
Nie wiesz, czym zajmuje się neurolog? Otóż jego specjalizacja wiąże się z diagnozowaniem oraz leczeniem zachowawczym, które występują w układzie nerwowym. Warto podkreślić, że neurologia to bardzo ważna dziedzina medycyny, głównie ze względu na to, że układ nerwowy odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu człowieka.
Wpływa zarówno na nasze poruszanie, odczuwanie jak i na orientację przestrzenną itd. Zatem w sytuacji, gdy dojdzie do zaburzenia i jakichś nieprawidłowości w układzie nerwowym, to chorzy zaczynają borykać się z różnego typu problemami, np. z motoryką, zawrotami głowy, omdleniami, drętwieniem różnych kończyn oraz dokuczliwymi bólami głowy.
Neurolog może pomóc podczas leczenia takich schorzeń, jak m.in. padaczka, otępienie, choroby naczyniowe układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, migreny, choroby infekcyjne, wodogłowie, autyzm, depresja, schizofrenia, guz mózgu, nowotwory i wiele innych.
Zazwyczaj neurolog zaleca również pacjentowi na początku leczenia wykonanie licznych badań, takich jak badanie morfologiczne, moczu, EEG, EMG, CT głowy, TK tomografii, CT kręgosłupa, PET-CT tomografia emisyjna itd.
Z jakimi objawami należy zapisać się do neurologa?
Wiele osób ma problem z tym, w jakiej sytuacji udać się do neurologa. Zazwyczaj po wizycie u internisty pacjent otrzymuje skierowanie do specjalisty od neurologii. Jednak, jeśli lekarz nie zdecyduje o tym, niezbędne będzie udanie się na prywatną wizytę. W szczególności, gdy występują u Ciebie takie objawy, jak:
- często pojawiający się ból głowy (migreny), którego przyczyn nie znasz,
- zawroty głowy,
- zaburzenia równowagi,
- problemy z zaburzeniem widzenia,
- problemy ze snem,
- zaburzenia pamięci,
- dolegliwości związane z czynnościami ruchowymi,
- innego rodzaju zaburzenia – mowy, węchu, smaku, koordynacji, koncentracji itd.,
- omdlenia,
- napady drgawkowe,
- omamy,
- paraliże,
- zaburzenia nastoju oraz stany lękowe.
Teraz gdy już wiesz, co to jest neurologia i czym zajmuje się neurolog, będziesz wiedzieć, że z takimi objawami konieczne jest zapisanie się na wizytę u specjalisty. Im wcześniej to zrobisz, tym szybciej będziesz mógł lub mogła rozpocząć leczenie.