Domy kanadyjskie – Nowy trend ?

Coraz częściej słyszymy o domach kanadyjskich, ale co to za rodzaj domów. Jak jest zbudowany, czy jest trwały, jakie są ogólne wskaźniki dotyczące jego energooszczędności ? Na te i więcej pytań postaram się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.

Domy drewniane Kraków - konstrukcja

Domy kanadyjskie – z czym to się je ?
Domy kanadyjskie to domy szkieletowe oparte na drewnianej konstrukcji przez co mogą sprawiać wrażenie dla nas Polaków nietrwałych, no bo jak tak z drewna ? W drewnianych domkach mieszkali nasi dziadkowie, a nawet już oni budowali ceglane domy.
Często słyszymy, że taki rodzaj domów w naszym klimacie się nie sprawdzi. Jednak to kolejny mit, który nie jest podparty żadnymi faktami. Śpiesząc z odpowiedzią taki rodzaj domu sprawdza się doskonale w naszym klimacie. Otóż drewniane ściany domu są naturalnie ocieplane jak w normalnych betonowych domach. Nie ma tutaj między nimi różnicy, a wręcz można się pokusić o zaryzykowanie argumentu, że w takim domu jest cieplej i można szybciej ogrzać jego całą powierzchnię.

A jak z trwałością takich domów ?

Domy kanadyjskieDomy kanadyjskie w niczym nie ustępują murowanym domom gdyż drewno na budowę domów kanadyjskich jest poddawane odpowiedniej obróbce i impregnacji dzięki czemu nie musimy martwić się ich trwałością. Do tego musimy pamiętać, że tego typu domy są również ocieplane co dodatkowo powoduje poniesienie ich żywotności. W kręgach zwolenników domów murowanych słychać również mit pod tytułem, dom z drewna to problem z kornikami. Otóż bądźmy o to spokojni przygotowanie drewna do budowy domu kanadyjskiego wymaga pozbycia się kory a jak wiemy korniki gniazdują pod korą.