Klema akumulatorowa – czym jest i za co odpowiada?

Klema akumulatorowa nie jest może dużą, czy skomplikowaną częścią naszego samochodu, ale w razie jej uszkodzenia możemy mieć problem z odpaleniem! I choć jej wymiana – a w podbramkowych sytuacjach także wymienienie na prowizoryczne rozwiązanie – nie jest zbytnio skomplikowana, warto zwrócić uwagę na posiadanie czegoś w zapasie, aby nie uszkodzić innych podzespołów.klema akumulatorowa z osłoną

Klema akumulatorowa – gdzie się znajduje?

Klema akumulatorowa znajduje się na akumulatorze i odpowiada za jego połączenie z instalacją elektryczną całego samochodu. Akumulator samochodowy składa się bowiem z zestawu ogniw, połączonych w zamkniętych i odseparowanych celach. Skrajne cele posiadają stożkowate wypustki, tzw. końcówki biegunowe, oznaczone znakami „+” i „-„. To właśnie na nich zamontowane są klemy. Akumulator magazynuje prąd wytworzony przez alternator, lub ewentualnie dostarczony z zewnątrz, który zużywany jest, gdy silnik nie pracuje. Będzie to najczęściej rozruch silnika, do czego potrzebna jest energia elektryczna, a także korzystanie z elektroniki w samochodzie przy wyłączonym silniku.

Co się stanie, jeśli klemy nie ma?

Klema akumulatorowa jest używana także cały czas podczas pracy silnika, a właściwie połączonego z nim alternatora, który ładuje akumulator. Stąd, jeśli klemy będą zużyte, może dojść do sytuacji, że akumulator będzie nam się stopniowo rozładowywał. Podczas odpalania będziemy pobierać zmagazynowaną energię, natomiast w trakcie jazdy akumulator nie zostanie prawidłowo naładowany.

Sprawdź ofertę na: https://centrumaudio.pl/203-klemy-akumulatorowe.