Jak rozpoznać oryginalne części do samochodów włoskich

Naprawiając nasz samochód lub kupując części zamienne często stoimy przed dylematem: wybrać się do autoryzowanego serwisu z nadzieją że zamontują nam oryginalne elementy, w domyśle najlepsze, czy udać się do dystrybutora części nieoryginalnych i tam zrobić zakupy często płacąc kilkukrotnie mniej.

Części oryginalne do samochodów włoskich, zamienniki, podróbki?

Na wstępie trzeba zaznaczyć że podział na części oryginalne i zamienniki nie jest taki prosty jakby mogło się wydawać. Wiele osób myśli że część oryginalna do samochodu na przykład do włoskiego fiata musi mieć na sobie lub opakowaniu znaczek Fiata. Jednak koncerny motoryzacyjne same często korzystają z podzespołów innych firm i sami nie wytwarzają takich elementów. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku gdy kupujemy komponenty z oficjalnej dystrybucji od producenta naszego auta gdzie te części nie będą przez niego sygnowane.

Oznakowanie części oryginalnych i zamienników do samochodów włoskich

oryginalne części do samochodów włoskich, moto akuki, silnik

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej części oryginalne do samochodów włoskich i nie tylko muszą być oznaczone symbole O i są sygnowane przez producenta samochodu. Te same części mogą być też sygnowane przez ich faktycznych producentów (np. Bosh, Hella), jednak nie znajdziemy na nich już logotypów producentów samochodów. Części oznaczone znakiem towarowym ich producenta, dostarczającego dany element na pierwszy montaż, otrzymują symbol Q.
Symbolami PC, PJ i PT są znakowane części o porównywalnej jakości, których producent zaświadcza, ze mają one identyczną jakość co elementy fabryczne.

Łatwo pogubić się gąszczu oznaczeń i producentów poszukując oryginalnych części do samochodów włoskich dlatego czasem warto zapytać o poradę w renomowanym sklepie jak Moto Akuki.