Turbina samochodowa: jak przedłużyć jej życie?

Jedną z najbardziej istotnych części w aucie jest turbina samochodowa. Praca tej jednostki jest o tyle ważna, że doładowuje silnik, zwiększając jego sprawność oraz moc. Ponadto awaria tej części jest nie tylko problematyczna, ale również bardzo kosztowna.

Turbina samochodowa: przyczyny awarii

Turbina samochodowa może ulec awarii z kilku różnych powodów. Jedną z przyczyn awarii jest nieoptymalne smarowanie, z czym często mają do czynienia właściciele aut z większym przebiegiem. Kolejnym problemem jest zbyt długa jazda na tym samym oleju silnikowym, która negatywnie wpływa również na inne elementy jednostki napędowej. Ponadto żywotność turbosprężarki zmniejsza nagłe wyłączenie samochodu. Dzieje się tak dlatego, że wówczas rozgrzana turbina jest narażona na brak smarowania.

Do symptomów awarii turbiny zaliczają się między innymi nieregularne rozwijanie mocy, spadek osiągów pojazdu, a także gwizdy podczas pracy podzespołu napędowego. O usterce turbosprężarki świadczy również gęsty, biały dym wydostający się z rury wydechowej. Może mu towarzyszyć też zapach spalonego oleju silnikowego.

używana turbina samochodowa

Wymiana turbosprężarki

Naprawa oraz wymiana turbiny samochodowej jest jedną z tych rzeczy, której każdy kierowca chciałby uniknąć. Nie ma co się dziwić, bo to przedsięwzięcie może być wyjątkowo kosztowne, szczególnie w starszym pojeździe.

Sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zakup używanej turbiny. Tak jak w przypadku zakupu każdej innej używanej części samochodowej, wybierając używaną turbosprężarkę, warto sprawdzać jej kondycję. Używana turbina w dobrym stanie umożliwi dalsze użytkowanie pojazdu i oszczędność w wysokości kilkuset złotych.