Egzamin ósmoklasisty – matematyka nie musi być trudna

Czas pędzi nieubłaganie i z każdym dniem uczniowie zbliżają się do najbardziej istotnych momentów w cyklu ich edukacji szkolnej. W liceum odbywa się wielkie odliczanie do egzaminu maturalnego, podobna sytuacja ma miejsce wśród ósmoklasistów w szkołach podstawowych. Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty matematyka jest jednym z przedmiotów, które spędza sen z powiek dzieciom – niektórzy uczniowie szczególnie obawiają się o swoje zdolności matematyczne i swoją formę w trakcie tej części egzaminu. Już teraz warto zatem rozplanować naukę matematyki pod egzamin – pomocne w tym może być przybliżenie, co konkretnie znajduje się w zestawie obowiązujących na ten egzamin zagadnień.

egzamin ósmoklasisty matematyka

Jakie tematy obowiązują na egzaminie ósmoklasisty z matematyki?

Zacznijmy od formuły egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Arkusz egzaminacyjny jest jednoczęściowy, a przystępujący do egzaminu mają 100 minut na rozwiązanie wszystkich zawartych w nim zadań. Zwykle są to zadania zamknięte wielokrotnego wyboru, pytania prawda-fałsz oraz najbardziej wymagające zadania otwarte, które wymagają od ucznia rozpisania prowadzonych obliczeń i wyciągniętych wniosków. Zadania egzaminacyjne mogą obejmować wiele tematów omawianych w szkole podstawowej. Listę otwierają standardowe równania z jedną niewiadomą. Uczeń musi także znać zasady działań na ułamkach (zarówno zwyklych, jak i dziesiętnych) oraz reguły potęgowania i pierwiastkowania liczb. Kolejnymi tematami są przekształcenia wyrażeń algebraicznych oraz elementy rachunku prawdopodobieństwa. Na koniec zostaje bardzo istotny temat, który często pojawia się w zadaniach otwartych – geometria, a więc własności i działania na figurach takich, jak wielokąty i koła (oraz znajomość właściwości kątów).

egzamin ósmoklasisty matematyka

Jak przygotować się do egzaminu?

Prawidłowe podejście do egzaminu ósmoklasisty z matematyki wymaga systematyczności. Nauka powinna przebiegać w sposób konsekwentny i regularny, aby nie dopuścić do zaległości w najbardziej istotnych tematach. Najlepiej pracować bezpośrednio na arkuszach egzaminacyjnych – przykładowych lub z zeszłych lat – aby mieć możliwość nauki na tego typu zadaniach, jakie faktycznie mogą pojawić się na egzaminie. Przydatne z pewnością są także repetytoria, które stanowią odpowiednio zebrane kompendium wiedzy matematycznej i zbiór zadań, dzięki których uczeń może szkolić się w praktyce dokonując odpowiednich działań matematycznych. Na koniec – nastawienie jest równie ważne, jak nauka! Prócz intensywnej nauki trzeba znaleźć czas na trochę relaksu. Dzięki temu później można lepiej skoncentrować się na nauce i zregenerować organizm po intensywnym przyswajaniu wiedzy matematycznej.

0