Kaski rowerowe – jak je wybrać?

Wiele osób spiera się i dyskutuje na temat sensowności noszenia kasków. Nie da się jednak przewidzieć wypadku, dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać im, niż leczyć późniejsze urazy. Szczególnie że nie jest to aż tak duże wyrzeczenie. Z pewnością dla swojego bezpieczeństwa oraz spokoju bliskich, warto nosić kaski rowerowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku?

Przede wszystkim przy wyborze kasku rowerowego warto dokładnie zmierzyć rozmiarówkę. Mimo że większość z nich ma obecnie regulację, dobrze dobrany model będzie również pasował użytkownikowi pod względem kształtu, dzięki czemu jazda w nim będzie przyjemnością, a nie przymusem. Kaski rowerowe nie powinny w żadnym miejscu przeszkadzać, a także przy poruszaniu głową, nie powinny z niej spaść nawet bez zapięcia paska pod brodę. Po drugie, liczy się waga kasku. Im cięższy będzie, tym bardziej będziemy się męczyć, dlatego optymalnie powinien mieć około 300-400 gramów. No a oprócz tego, to co najbardziej oczywiste – jakość i wytrzymałość kasku. To od nich zależeć będzie, w jakim stopniu uchroni naszą głowę przed niebezpieczeństwem.

kaski rowerowe

Kaski rowerowe – rodzaje

Ostatnimi czasy kaski rowerowe są coraz bardziej popularne, dlatego też pojawia się ich coraz więcej na rynku. Możemy wyróżnić kilka najbardziej znanych rodzajów kasków:

  • kask MTB, nadający się zarówno do jazdy po górach jak i w mieście,
  • kask enduro – do bardziej wyczynowej jazdy po górskich szlakach,
  • kask szosowy – do jazdy miejskiej i turystycznej