Co warto wiedzieć o kickboxingu?

Chcąc poprawić swoją sprawność możemy zdecydować się na przeróżne formy treningu – siłowego, sportów drużynowych czy sztuk walki. Ciekawą propozycją z tej ostatniej grupy może okazać się kickboxing. Niektórzy z nas kojarzą go tylko ze słynnego filmu z Jean-Claude Van Dammem, jednak warto wiedzieć, że to coś więcej, niż boks, w którym kopnięcia są dozwolone. To sport, który swoje korzenie ma w Azji – wiele technik dziś wykorzystywanych w tej dziedzinie sztuk walki wywodzi się od równie znanego na całym świecie muay thai, zapoczątkowanego oczywiście w Tajlandii. Inne inspiracje kickbokserzy czerpali z karate kyokushin czy kung fu. Stąd też wyróżnić można dwie szkoły: amerykańską (przypominającą karate full contact) oraz japońską (która elementy karate łączy z muay thai).

kickboxing

Jakie są zasady kickboxingu?

Walki w kickboxingu mogą odbywać się w kilku formułach. Jedna z najbardziej popularnych to nazwana od słynnej japońskiej federacji kickbokserskiej K-1. Zawodnicy walczą w 3 lub 5 rundach po 3 minuty. Dozwolone są wszelkie ciosy bokserskie oraz kopnięcia (w tym kolanami), zabraniając jedynie wykorzystania łokci w trakcie walki. Innym popularnym zestawem zasad jest full contact. Tu również mamy do czynienia z 3 rundami, ale trwają one 2 minuty, a ciosy kolanami są zabronione – wykorzystanie kopnięć jest zaś odpowiednio punktowane i zakłada się, że w trakcie rundy powinno zostać wyprowadzone przynajmniej 8 takich ciosów. Inne formuły głównie zakładają większe skupienie na umiejętnościach technicznych i ograniczoną siłę ciosów – zasady są nieco bardziej restrykcyjne.

kickboxing

Jak przygotować się do treningów?

Jeśli chcemy zacząć trenować kickboxing – wzmocnijmy mięśnie rąk i nóg korzystając z ćwiczeń siłowych, gdyż są to kluczowe partie mięśni wykorzystywanie w trakcie treningów i walk. Aby trenować ten sport walki, niezbędny też będzie odpowiedni sprzęt – rękawice, kask, ochraniacze oraz szczęka. Specjalistyczna odzież nie jest zaś potrzebna – typowy strój sportowy będzie wystarczający, przydatne mogą się jedynie okazać lekkie, wysokie buty bokserskie. Na koniec, nim faktycznie zdecydujemy się na naukę – warto zadbać o postawę niezbędną w trakcie treningu. Nogi powinny być ugięte w kolanach, zaciśnięte pięści (i lewe ramię) mają osłaniać podbródek, a łokcie znajdować się blisko ciała. Warto mieć na uwadze, że przygotowanie jest naprawdę istotne – kickboxing angażuje więcej partii mięśni, niż boks, ale przy takiej formule walki wzrasta ryzyko poniesienia kontuzji.