Odżywki proteinowe – dla kogo?

Zaczynając temat odżywek proteinowych musimy wyjść od samych protein czyli białek. Fachowa nazwa mówi, że są to biopolimery wielocząsteczkowe, które są zbudowane z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. Skomplikowane, prawda? Dlatego dzisiaj nie będziemy skupiać się na budowie chemicznej białek, a na ich rodzajach i zastosowaniu.

Odżywki proteinowe – rodzaje białek

Białka różnią się składem oraz tempem wchłaniania. Te dwa kryteria pozwoliły wyróżnić kategorie, na które można podzielić odżywki proteinowe: 1) te lepiej wchłanialne (do stosowania po treningu) 2) wolniej wchłanialne (do stosowania przed snem). Jeśli chodzi o rodzaje białek mamy do czynienia z 4 podstawowymi:

  1. Białko serwatkowe wchłania się bardzo szybko, dlatego jest świetne do stosowania po treningu.
  2. Białko sojowe, które ma umiarkowane wchłanianie, ale za to posiada dużo aminokwasów, co pozwala na rozbudowę mięśni.
  3. Kazeina, która wchłania się wolno i działa antykatabolicznie.
  4. Białko jaja kurzego, które cechuje się wolnym wchłanianiem i zalecane jest osobom nietolerującym kazeiny jako jej zamiennik

Odżywki proteinowe – dla kogo?

Odżywka proteinowa ze 100% mlekaOdżywki proteinowe są podstawowym składnikiem diety każdego sportowca. Szczególne jednak znaczenie mają one dla tych osób, które intensywnie trenują siłowo. Białko jest bowiem niezbędne przy zwiększeniu masy oraz kształtowaniu mięśni. Kulturyści są tą grupą sportowców, gdzie odżywki białkowe pełnią bardzo ważny suplement.

Stosowanie odżywek białkowych jest uzależnione od masy ciała. Zapotrzebowanie to około 1,5 do 2 gramów białka na kilogram masy. Można wyróżnić trzy typy takich odżywek:

  1. WPI (izolat białka) – wchłania sie najszybciej i ma znikomą ilość węglowodanów i tłuszczów
  2. Hydrolizat białka – zawiera mało laktozy i szybko się wchłania
  3. WPC (koncentrat białka) – z dużą ilością aminokwasów, wolno-wchłanialne.

Wypróbuj sklep z odżywkami dla sportowców MamutPRO

Zachęcamy do zakupów w sklepie MamutPRO, gdzie dostaniesz wysokiej jakości odżywki proteinowe wszystkich rodzajów. Zapraszamy!

Adres: ul. Ofiar Oświęcimia 4, 32-626 Jawiszowice
Telefon: +48 530 676 683
E-mail: kontakt@mamutpro.pl